Sluneční hodiny a výroba slunečních hodin

 


 Home

 Sluneční Hodiny

 Jak objednávat


 Galerie

 Sluneční košt

 Akce

 Kuriozity

 Kontakt

 

degustace slunečních hodin
 

---

Sluneční košt je obrazová galerie pozoruhodných hodin z domova i zahraničí. Nechť je Vám tato stránka inspirací pro Váš záměr. A my Vám takové sluneční hodiny rádi vyrobíme.

 
Sluneční hodiny v Abu Dhabi

Pokud má Vaše nemovitost dostatečně velký dvoreček, s chutí Vám uděláme třeba takovéto sluneční hodiny. Fontánky, to dá rozum, budou gratis.

 
sluneční hodiny beijing

Nezáleží na tom, jak velký stadion máte, nebo budete stavět. Záleží na tom, jestli se postavíte do řady, nebo si troufnete zvednout hlavu.

 
sluneční hodiny hoogeveen

Zajímavá země to Holandsko. Pro vystřízlivění z lásky k "multi-kulti" prchají z vlastní země a u nás skupují pozemky vymlouvajíce se na stoupající moře. Nicméně sluneční hodiny tam dosud jsou a tak je navštivte dříve, než tam bude voda, či spíše mešita.

Ať už vaše město nebo obec má náměstí, nebo plácek, můžeme je udělat a dodavatel zámkové dlažby nám jistě dá množstevní slevu.

 
sluneční hodiny redding

Tak toto jsou sluneční hodiny. Nosný sloup mostu je polosem. Ve dne ukazují hodiny, v noci to všechno svítí, protože i podlaha mostu je z prosvíceného skla. Pokud Vás vrchnost požene na nezáživnou služební cestu do Kalifornie, pak si městečko Redding a most Brridge Sundial přes řeku Sacramento nenechte ujít.

 
sluneční hodny san jose

Když už budete v té Kalifornii, v městečku San Jose se nachází i tyto pozoruhodné sluneční hodiny. Přinutí Vás zvednout hlavu. Nebojte se, ještě to není protizákonné. Poloprůhledný ciferník nad Vaší hlavou vykresluje stín impozantně. Pro ty z Vás, co hlavu pro jistotu už nezvedají je vykreslení stínohry na zemi rovněž velmi působivé.

 
sluneční hodiny charlotte

Na ploché střeše nemusí být jenom parkoviště, vzduchotechnika a nepořádek. Na střeše mohou být i sluneční hodiny. A tak zatímco typický český nýmand se bude ptát, co je to za blbost sluneční hodiny na střeše, jinde se tak blbě neptají a udělají to...

 
sluneční hodiny wheaton

Illinois - to není jen modifikovaná kukuřice a modifikované sójové boby, ale i velmi půvabné květinové sluneční hodiny v zahradním centru ve Wheatonu. Takové si může dovolit i ta nejchudší obec, nejchudší arboretum, nejchudší zahradnictví...

 
sluneční hodiny 03

Květinové sluneční hodiny jsou i v malém měřítku velmi půvabné. Vyniknou u rodinného domu, na parkovišti před obchodem i kancelářskou budovou, nebo obecním úřadem. A neztratí se i na promenádě. Květinové sluneční hodiny vykazují pozoruhodnou vlastnost. Přitáhnou srdce místních lidí a starají se o ně lépe, než místní Technické služby. A to zdarma. 

 
sluneční hodiny 04

V zahradní úpravě lze pochopitelně pojmout i celou plochu, včetně jezírka a chodníků. Vždyť procházka slunečními hodinami má blahodárný a regenerační účinek pro každý lidský zdroj vracející se z trhu práce...

 
sluneční hodiny píšť

Obří sluneční hodiny nemusí protínat jen chodníky a cestičky. Jsou-li dostatečně rozměrné, může je protínat i silnice.

 
sluneční hodiny rose garden

Růžová zahrada ve městě Christchurc může být i v Horní Dolní. Tolik půvabných míst na své sluneční hodiny ještě čeká. A pokud se do města Christchurch dostanete, tak pouhých 25 kilometrů jihovýchodně naleznete na vrcholu hory Mt. Fitzgerald, když se tam vydrápete, naše - Československé sluneční hodiny. Ty byly vyrobené v souvislosti s nejmenšími slunečními hodinami na světě, které jsme vyrobili pro obec Hýsly. New Zealand je geograficky od říše české nejdále. Vzdálenější už můžeme umístit jen na Měsíc, Merkur, Venuši, Mars ... 

 
sluneční hodiny mars

Když jsme u toho Marsu, USA poslaly v roce 2013 humanitární rakety na svrchovanou na Mars dvojčata - vozítka Spirit a Oportunity. Oba samohyby jsou vybaveny na zadním solárním křídle kalibrační pomůckou, která rovněž pracuje jako sluneční hodiny. Řada amerických středních a vysokých škol pracuje na sledování vozítek a vyhodnocování údajů z kamer, které tyto "sluneční hodiny" sledují. Pokud Vaše konstrukční kancelář projektuje nějaký vesmírný samochod, kontaktujte nás. My Vám narozdíl od NASA Jet Propulsion Laboratory dáme slevu!

 
sluneční hodiny vancouver

Sluneční hodiny na střechách nejsou ve světě nic ojedinělého. A tak si nemohu nevzpomenout na jednoho radního, který nám kladl na srdce - "Hlavně ať to nevyčuhuje!"

 
sluneční hodiny paříž

Nevypadá to, ale jsou to sluneční hodiny pracující na principu světlovodných vláken. Slunce je postupně do vláken soustředěno na vrcholu pylonu a ve ve hodnou hodinu se jednotlivé otvory na ciferníku rozsvěcují. Bohužel jsou častým terčem vandalismu "nových kultur".

 
sluneční hodiny heringsdorf

Od megalomanských slunečních hodin k prostinkým. I nerez může mít skromný půvab. A na rozdíl od mosazi se tolik nekrade.

 
sluneční hodiny ashikaga

Není na světě země, kde by nebyly k nalezení zdařilé sluneční hodiny. I taková země, jako Japonsko nabízí pozoruhodné kusy.

K překvapení japonce to pracuje bez elektriky. K úžasu ojropana to pracuje bez dotací. Ke zděšení eurokomisaříků to pracuje bez nich.

 
sluneční hodiny baguio

Pozoruhodný solitér. Postavit to u nás nebude problém. Za režijní náklady zajistíme i ostrahu, jinak by to zmizelo ve sběrných surovinách.

 
sluneční hodiny gelendžik

Sluneční hodiny lze pojmout jako oddechový prostor - odpočívadlo. Ciferníkové sedací kostky jsou dostatečně velké, takže nehrozí vdechnutí malých částí.

 
sluneční hodiny havana

Někdo bude přísahat, že na Kubě toto nemožno. Ale ono možno. A že jsou velmi zdařilé, na té Kubě... Jsme schopni je dodat do země české i s kanónem, ale kanón bude mít zavařenou hlaveň v souladu s evropskými předpisy a směrnicemi s tím souvisejícími...

 
sluneční hodiny dubaj

Málokdy se stane, že "ufukujeme do kalhot", ale čas od času se to stane. Mrakodrap Time Place Tower je projektován jako obří sluneční hodiny, kdy na střeše je obří polos vrhající stín na obvodový prstenec. Je to bezesporu architektonická frajeřina. 35 pater, 158 metrů výšky + 40 metrů slunečních hodin navrch. K tomu prestižní adresa - Emiráty Dubai Marina. Ale do klidu. Sežeňte sponzora a spočítáme jim to.

 
sluneční hodiny tuscon

Zpátky z výšin. I Vaše adresa se může změnit v nádherné, sluncem probarvené  místo na zemi, když svá okna opatříte vitrážovými slunečními hodinami. S vitrážemi máme své zkušenosti, Proč by měly být jen ve světě a ve Svitavách? 

 
sluneční hodiny karlovy vary

Tzv. analematické hodiny jsou konstrukčně "jednoduché". Vy sami jste pohyblivým gnómonem. Jednoduše se postavíte na danou značku a pokud jste oprávněn vrhat stín, pak ukáže příslušný čas na eliptickém ciferníku. Analematické sluneční hodiny mohou být prosté a třeba jen barvou namalované na asfaltové ploše. Ale mohou být vyvedeny tak excelentně, jako v Karlových Varech, že se světu nedostává dechu. Foto M. Vlčková.  

 
sluneční hodiny jednoduché analematické

Analematická sláva se nadělá i v jednoduchém provedení, jako v tomto případě z daždic. Tyto sluneční hodiny jsou rozsety po světě jako mák. Jejich snadná realizovatelnost a odolnost proti odlišným "kulturám" je předurčuje na místa jako sportoviště, hřiště, veřejné plochy a školy. 

Sofistikované sluneční hodiny vyrazí dech. Ty jednoduché srazí k zemi.

 
sluneční hodiny 01

Jezírko, nebo jakákoliv vodní plocha může být osazena vodními slunečními hodinami. A že to slunečním hodinám ve vodě sluší. Ve světě to vědí už dávno.

 
sluneční hodiny colorado

A sluší jim to i u vody. Třeba jako malá vyhlídka. V našich končinách musí být vyhlídkový sluneční talíř dle směrnic opatřen zábradlím a prohlášením o shodě.

 
sluneční hodiny plymouth

A opět jsme u vody. Voda a Slunce k sobě nerozlučně patří a pokud do toho zakomponujeme sluneční hodiny, pak je úspěch zaručen. A na rozdíl od soch sluneční hodiny nepodléhají dobovým výkladům. 

 
sluneční hodiny wultendorf

Vodní sluneční hodiny ve Wultendorfu tvoří nádhernou dominantu náměstíčka. Vodní paprsek proudící směrem do středu Slunce tvoří polos a tento vodní polos vrhá stín na ciferník. A v zimě se vodní paprsek nahradí skleněnou trubkou. Proč takovéto vodní sluneční hodiny nejsou ausgerechnet i u vás v obci herr Bürgermeister? Nicht wahr?

 

Tuto sluneční fontánku může mít i zchudlá obecní pokladna nebo zchudlá škola, které se narozdíl od Wultendorfu nedostává ojra. Sluneční fontánka jsou opravdové sluneční hodiny. Po zmáčknutí časového ventilu voda svým čůrkem prodlužuje polos a vše to ukazuje čas v souladu s přírodními zákony. Toto sluneční pítko Vás nepřijde více, než cena výfuku Vašeho auta a prostorová nenáročnost je dovoluje zakomponovat kamkoliv.

 
sluneční hodiny 05

Sluneční hodiny tohoto typu jsou velmi oblíbené a rozšířené. Snadno se v nich orientuje i laik. Nepatří mezi levné ale zato jejich impozantnost a dominantnost dává jasně tušit, že tady končí sranda.

 
sluneční hodiny všeho do času

Jsme na konci. Dalo Vám to inspiraci? Nakoplo Vás to směrem ke slunečním hodinám? Ať už jste obecní konšel, architekt, stavař, finančně limitovaný zahrádkář, nebo jen nechutně napakovaný buržoust, každý z Vás může přinést světu nové sluneční hodiny. 

Sochy osvoboditelů a různých tatíčků se staví a po pár letech zase boří... Sluneční hodiny však zůstavají. Lahodí oku, duši i rozumu. Tomu se říká harmonie. Tak pro ni něco udělejte. Čekáme na Vás. 

 

 

 

         

WEISS Petr, Sklené 81, 568 02 Svitavy, tel.: 608 807 917  - IČO 40158837 - Copyright © 2019