Sluneční hodiny a výroba slunečních hodin

 


 Home

 Sluneční Hodiny

 Jak objednávat


 Galerie

 Sluneční košt

 Akce

 Kuriozity

 Kontakt

 

kuriozity sluneční hodiny
 

---

Kdo si hraje, nezlobí. A někdo holky, jiný vdolky.  A my holky i vdolky. A navrch se bavíme slunečníma hodinama, protože nejen nekřesťansky zdaněnou prací jest člověk živ.

Takže se kochejte a na obrázky nebo odkazy klikejte ...
 

Nejmenší sluneční hodiny Hýsly Hýsly - Sobota odpoledne 25.10.2008. Pro obec Hýsly významný den. Oficiálně se totiž odhalují sluneční hodiny. Hned třikrát se zapisují do České knihy rekordů.
Prvním rekordem jsou nejmenší sluneční hodiny nejen ve světě, ale i v České republice. Jejich rozměr je pouhých devět milimetrů. Druhým rekordem jsou dvoje hodiny na sobě. Třetí rekord je zmenšenina sluneční soustavy. Tyto rekordy jsou uznány pelhřimovskou agenturou Dobrý den, zastoupenou komisařem p.Milošem Vosykou. Více zde.
  --------------------
Antonín Bečvář www.hela.cz Dosud nepublikovaný dopis Dr. Antonína Bečváře. Dopis byl psán kolínskému staviteli a architektovi Josefovi Jandákovi. V dopise je uveden návod pro svépomocné zhotovení malovaných slunečních hodin psaný na papíře z hotelového pokoje Kriváň z roku 1938. Více zde.

Dr. A. Bečvář vykonal dlouhodobé systematické pozorování sluneční fotosféry, komet a meteoritů. Objevil komety 1942 IV a 1947 III, vedl pozorování meteorického roje Ursid. Je autorem mnoha prací z meteorické astronomie a hydrologie, filmů o vývoji oblaků, obrázkových publikací Vysoké Tatry (1948) a Atlas horských mraků (1953), tím je také Bečvář je považován za průkopníka československé meteorologické fotografie. Nejvýznamnějším dílem jsou čtyři velké astronomické atlasy vycházející z originální koncepce: Atlas Coeli Skalnaté pleso (1948) s katalogem (1951), Atlas Eclipticalis (1958), Atlas Borealis (1962) a Atlas Australis (1964). Byla to nejmodernější díla svého druhu a vyšla i v zahraničí. Stala se základní pomůckou hvězdárnách na celém světě a používají se dodnes. Mezinárodní astronomická unie na jeho památku nazvala jeden z kráterů na odvrácené straně měsíce Bečvář (1970).
  --------------------
Papírové sluneční hodiny - vystřihovánka Legendární časopis ABC mladých techniků a přírodovědců, přinesl kdysi dávno v jednom ze svých čísel vystřihovánku slunečních hodin od Pavla Příhody. Dobré věci by neměly zůstat pod nánosem prachu a tak pokud Vám nůžky na papír, lepidlo a špetka trpělivosti nečiní potíže, pak si vystřihovánku slunečních hodin stáhněte ve formátu PDF a vytiskněte. Dokument je pozoruhodný i z hlediska použité tiskové technologie a typografie. Stahuj

Kdo zná pomocná slova k Morseově abecedě,ten písmeno g neboli čárku,čárku,tečku spojuje s „gnómóny“.a možná ani neví,že gnómon je starořecký název pro sluneční hodiny.Ukazovaly čas stínem i docela obyčejné tyče,ale to hlavní,co potřebovaly,byl stálý sluneční svit-jinak by „nešly“.Chod moderních hodinek je závislý pouze na dokonalé konstrukci,vnější vlivy na něho nepůsobí:dnes se vyrábějí hodinky prachotěsné,vlhkuvzdorné, nárazuvzdorné i speciální hodinky pro potápěče.Hodinky mohou být zároveň i malým kalendářem,mají-li ukazatel data.Hodinky a jejich přesný čas učí člověka dochvilnosti,pomáhají mu lépe organizovat práci i odpočinek.Čím dříve se to člověk naučí,tím lépe.Proto by hodinky měly s vámi chodit do školy,na hřiště,výlety i jezdit na prázdniny.Tam všude na nás mohou přenést své příkladné vlastnosti:přesnost a spolehlivost.S modelem našeho papírového gnómónu si zahrajete na starověkého hodináře,přesnost svých slunečních hodin srovnejte pak s časem vašich vlastních náramkových hodinek!
  --------------------
PETR ŠILAR  Tato smutná kuriozita je nebezpečný senátor Petr Šilar. Pasuje se do role pokračovatele odpůrce letního času pekaře Stanislava Pecky ze Sobětuch. Obklopen družinou šílenců ohlupuje důvěřivou veřejnost sliby, že zruší letní čas. Přesněji - zruší střídání letního a normálního času. Ale co už tato ohlupovaná veřejnost neví je to, že se tento Šilar přes europarlament dožaduje zavedení celoročního letního času +30 minut! Bohužel, lidé nevědí vše, co tento tvor ve skutečnosti kuje. O této skutečnosti hovoří velmi potichu. Lidé podepisují podpisové petice ve víře, že po panu Peckovi přišel spasitel a že se zbaví letního času. Nezbaví!

Tento arogantní tvor v deníku Právo 26.10.2013 str 26 v článku - Senátor Šilar převzal štafetu boje proti letnímu času dokonce nadutě vzkazuje - "Myslím, že jsme odsouzeni k úspěchu."
Pokud by šlo pouze o jediného šílence, postačila by síť. Zde se ale již začíná valit lavina a pokud ji nezastavíme, zavalí nás. S převahou danou hloupejm. Ostatně, na internetu je dostatek Šilarových fotografií...
  -------------------- 
První podmořské sluneční hodiny na světě. Možná se potápíte už dlouho, ale napadlo vás někdy, že na svých cestách podmořským světem zjistíte přesný čas jinak, než ze svého potápěčského computeru? Ano, sluneční hodiny pod mořem už jsou, jako jeden z projektů na plavbách české námořní lodi PRINCESS v Rudém moři.

Petr WEISS
a Josef DVORSKÝ je pozoruhodné spojenectví profesionálního výrobce slunečních hodin a jachtaře, potápěče. Podařilo se jim prastarou cestou pod plachtami dovést do Afriky podmořské sluneční hodiny. Leží v korálech v hloubce 5 m u potápěčům známého ostrůvku Siyul Kebira. Klikněte si na obrázek.
  -------------------- 
Druhé podmořské sluneční hodiny na světě. Francouzský spisovatel Alexandre Dumas ostrov Montecristo navštívil v roce 1842 a vybral si ho jako dějiště svého slavného románu Hrabě Monte Christo.
My navštívili Kristův ostrov v roce 2008 jako dějiště slavného potopení miniaturních slunečních hodin do hlubin Tyrhénského moře.

Protože první podmořské sluneční hodiny instalované v Africe u ostrova Siyul Kebira by jistě rády nebyly osamoceny, padl nápad další hodiny utopit na Dumaseho ostrově s nádherným jménem Isola Montecristo. Prostě potopit do jeho hlubin další hodinářský kousek.
Klikněte si na obrázek
  -------------------- 
  První podříční sluneční hodiny na světě. Připravuje se.
 
 

Naše pozoruhodné a raritní sluneční hodiny :

  • nejmenší sluneční hodiny světa pro obec Hýsly
  • největší evropské parkové sluneční hodiny pro obec Píšť
  • nejvzdálenější sluneční hodiny u Christchurch - Nový Zéland
  • první podmořské sluneční hodiny u Siyul Kebira - Rudé moře
  • druhé podmořské sluneční hodiny u ostrova Monte Cristo
  • unikátní sluneční hodiny se sklopným polosem ZOO Jihlava
  • renesanční sluneční hodiny z roku 1558 v Moravské Třebové
  • sluneční hodiny, do kterých se lze posadit - Hýsly 
  • na komíně jsou sluneční hodiny i v Pardubicích

... více po rozkliknutí jednotlivých položek

   

 

 

         

WEISS Petr, Sklené 81, 568 02 Svitavy,  tel.: 608 807 917  - IČO 40158837 - Copyright © 2019